Повратак читању и ћирилици
Поводом Националног Дана књиге који се обележава 28.фебруара,библиотека „Милован Глишић“ за ученике средње школе „Вук Караџић“ из Љубовије организовала је данас предавање „ПОВРАТАК ЧИТАЊУ И ЋИРИЛИЦИ“. Предавачи су били проф. др. Душко Бабић, директор Српске књижевне задруге из Београда и проф. др. Маја Стокин из Новог Сада Српска књижевна задруга је једна од ретких културних институција нашег народа насталих у 19. веку. Основали су је 1892. године водећи писци, научници и културни радници тог времена: Стојан Новаковић, Јован Јовановић Змај, Светислав Вуловић, Љубомир Стојановић, Љубомир Ковачевић, Андра Гавриловић, Милан Јовановић Батут и други. Њени основни задаци, дефинисани на почетку, важе и данас: да објављује и шири у народ најзначајнија дела старије и савремене српске књижевности и науке, као и да упознаје домаће читаоце са значајним остварењима светске књижевности и културе свих времена.
Акцију „Повратак читању„има следеће циљеве промовисање и унапређивање опште читалачке културе ученика; развијање способности разумевања и тумачења прочитаног; унапређивањe фунционалне писмености; организовање дебата унутар вршњачких група о разним питањима из области лингвистике, књижевности, науке, као и савремених изазова који се тичу образовања и живота младих; сусрети са значајним књижевним ствараоцима; неговање културе сећања и чувања вредности националне и светске баштине и сл.

Објављено: 02.03.2020. - 16:24:26