Мирослављево јеванђеље у Љубовији
Поводом Националног дана књиге који се обележава 28. фебруара Библиотека „Милован Глишић“ организовала је изложбу и предавање „БОЖАНСКО НАДАХНУЋЕ-МИРОСЛАВЉЕВО ЈЕВАНЂЕЉЕ“. Поставку сачињавају факсимил Мирослављевог јеванђеља, који су откупиле највеће библиотеке и универзитети света и на основу кога је УНЕСКО уврстио Мирослављево јеванђеље међу 120 највреднијих докумената целокупног човечанства 12 паноа са фотографијама и легендама на српском и енглеском језику које објашњавају јединствен историјат рукописа који је уједно и историја српског народа.Изложбу је пратило и представљање књига „Божанска промисао“ (историјат највредније српске књиге урађен у сарадњи са САНУ) и „Божанско надахнуће“ уз објашњења јединствене симболике ликовних украса докторанткиње Драгане Аћимовић. Један од аутора изложбе из удружења за проучавање , публиковање и представљање српских средњовековних рукописа г. Вељко Топаловић говорио је присутнима о историјату Мирослављевог јеванђеља које је уједно и историја српског народа.Изложбу коју су љубовијани могли да виде предпремијерно је представљена у Москви у присуству нашег тадашњег амбасадора академика Славенка Терзића и високих руских званица.. Потом је изложба премештена у сталну поставку Тврђаве Голубачки град, где је до сада видело више од 500 000 посетилаца. Покретну варијанту изложбе финансирала је Народна банка Србије и она кружи широм света.

Објављено: 02.03.2022. - 14:22:29

Књига месеца - април