Обележен Светски Дан поезије
Организација Уједињених нација за образовање, науку и културу (УНЕСКО) је 1999. године 21. март прогласила Светским даном поезије. Циљ који се жели постићи обележавањем овог дана је промоција читања и писања, објављивања и проучавања поезије у језичким заједницама широм света. Намера је била и да се ода признање националним, регионалним и интернационалним поетским покретима.У иницијативи да се прогласи Светски дан поезије, УНЕСKО је препознао начин да се изрази јединство у креативности људског ума. Поезија нам открива да појединци свуда у свету деле иста питања, мисли и осећањаЈедан од главних циљева обележавања овог дана је да се подржи језичка различитост кроз песнички израз. Овим се такође жели охрабрити успостављање дијалога између поезије и других уметности (сликарство, музика, позориште, плес), као и повратак усменој традицији рецитала и промоција проучавања поезије. Исто тако овим се пружа подршка малим независним издавачима, какви најчешће и објављују књиге поезије.И, можда, најважније од свега, јесте скретање пажње медијима да престану представљати поезију као застарео вид уметности, већ да почну да је промовишу као један од могућих начина да друштво у целини поврати и потврди свој идентитет. Библиотека “Милован Глишић”, у сарадњи са ученицима и професорима књижевности Гимназије “Вук Караџић” данас је пригодним програмом обележила овај дан. Гимназијалци предвођени својом професорком Соњом Мандић,веома надахнуто и инспиративно рецитовали су поезију домаћих и страних аутора.

Објављено: 22.03.2019. - 20:39:25

Књига месеца - април