Вештачка интелигенција у библиотекарству
Шабачка библиотека 19. априла 2024. године била је домаћин стручног, акредитованог семинара за библиотечке раднике Мачванског округа.Тема семинара била је:Вештачка интелигенција (Artificial intelligence) у библиотекарству-изазов и ( или) могућност а предавач је била Беба Станковић из Народне библиотеке Србије.Овом семинару присуствовали су библиотекари из Љубовије, Стојан Ивановић и књижничар Јасмина Јефтенић.

„Како вештачка интелигенција продире у сва поља људске делатности и утиче на аспекте свакодневног живота, тако продире и у библиотечко-информациону професију. Аутоматизација библиотечких услуга, аутоматизоване базе података и електронски дигитални сервиси у библиотекама подразумевају примену вештачке интелигенције са уским опсегом способности (artificial narrow intelligence). У библиотечко-информационој делатности унапређује се имплементација машинског учења која је увелико заступљена у индексирању садржаја текста часописа, књига, зборника радова и других докумената, у библиографском цитирању, електронским дигиталним сервисима за кориснике, све до гласовних асистената и других алата у библиотечком пословању. Имплементација машинског учења у библиотечкој делатности и дигиталним ресурсима представља предност у погледу доступности и очувања библиотечких колекција, њихове видљивости, промоције и пружању онлајн библиотечких услуга корисницима на даљину и достизања неких креативних резултата, али представља и бојазан од губитка традиционалне улоге библиотекара као информационог посредника. Иако иновативне технологије отварају и нове радне позиције, улога библиотекара је незамењива док се употребљава вештачка интелигенција са уским опсегом способности, све док се не буде употребљавала вештачка дубока интелигенција или суперинтелигенција, чији утицај на људство и способности за сада остају неизвесни. Машинско учење у библиотекама се увелико примењује кроз одређене програме, односно алгоритме који се односе на: референсне услуге, класификацију и каталогизацију, индексирање и друго. Преко кључних речи и историје читања, препознавањем обрасца, стварају се препоруке за читање. Користећи онлајн машинско учење могуће је и креирање садржаја, радова помоћу кључних речи, наслова итд. Практичне предности употребе вештачке интелигенције су у погледу доступности услуга у библиотекама, обраде и управљања информацијама. На пример, оптичко препознавање карактера омогућава претраживање корпуса књига на страницама дигиталних библиотека. У оквиру платформе Транскрибус развијени су алгоритми машинског учења који препознају руком писане карактере и омогућавају даље рашчитавање и претраживање текста.“, истакла је поред осталог г. Станковић.

Објављено: 22.04.2024. - 09:06:15

Књига месеца - мај