Обележена годишњица убиства краља Александра
Општинска организација удружења потомака ратника 1912-1920.браћа Рибникар из Љубовије и библиотека „Милован Глишић“ организовали су
Т Р И Б И Н У - поводом 85.година од убиства краља Александра Карађорђевића.На трибини је веома надахнуто , са пуно историјских чињеница,докумената и детаља говорио историчар Сретен Цветојевић-Цвеле, председник удружеља. Многи писци, историчари, аналитичари и политичари изнели су своја виђења те велике трагедије, а њихове анализе и размишљања усмерени су углавном на политичку позадину краљевог убиства, као и анализе како би изгледала будућност да је могао бити спречен атентат на краља.Сви они готово да се нису дотакли самог атентата и његовог евентуалног спречавања.Присутни у сали синоћ су имали заиста јединствену прилику да у предавању проф. Цветојевића до детаља чују и најситније појединости од припреме, извршења и последице атентата на краља Александра.Остаје само питање зашто једна овако квалитетна и актуелна трибина није побудила већу пажљу љубовијских историчара и не само њих, као и пажњу ученика наших школа.

Објављено: 26.10.2019. - 12:09:22
Сајам књига у Београду
Октобар је месец који библиотекари као и многи љубитељи књиге жељно исчекују због Сајма књига.Изузетка није било ни овог пута. Библиотекари предвођени директорком библиотеке, 24. октобра колективно су посетили 64. Међународни сајам књига,један од најстаријих и најважнијих књижевних манифестација у нашој земљи и региону.Сајам књига поред пословног,има и своју културну функцију, нарочито значајну у погледу упознавања библиотекара са укупним књижевним стваралаштвом код нас и у свету.Овогодишњи издавач године, је по одлуци стручног жирија,проглашена београдска „Лагуна“, кућа која је само за сајам представила чак 80 нових наслова. Награда за издавачки подухват године 2019. Додељена је равноправно 10. Колу антологијске едиције 10 векова српске књижевности чији је издавач Издавачки центар Матице Српске из Новог Сада и заједнички пројекат Службеног гласника и Универзитетске библиотеке Светозар Марковић-Прозна дела српских научника.Награда за Дечију књигу године додељена је равноправно књигама Соње Ћирић –„Нећу да мислим на Праг“(Лагуна) и Николете Новак- „Позив“ (Пчелица).

Наше читаоце обавештавамо да ће у наредном периоду књижни фонд библиотеке „Милован Глишић“ из Љубовије бити обогаћен најзначајнијим и најчитанијим насловима из домаће и стране књижевности.

Објављено: 26.10.2019. - 12:06:41

Књига месеца - октобар