Светски дан књиге – 23. април
Kњига је највећи извор инфомрација, знања и идеја. Kњигама се преносе поруке кроз простор и време, а оне највредније повезују велики број генерација широм света. Тим поводом је одлучено да се прославља Светски дан дан књиге и ауторских права у циљу одавања признања магичним речима које су нас обогатиле али и у циљу подстицања на читање свих слојева друштва, а нарочито младих.
Даном књиге је проглашен датум рођења и смрти многих познатих писаца. Најчешће се напомиње да је 23. април дан смрти два великана књижевности, Мигела де Сервантеса (по грегоријанском календару) и Вилијама Шекспира, који је истог датума и рођен (по јулијанском календару). Мање је познато да је ово и датум смрти Инке Гарсиласо де ла Веге, Жозепа Пла, као и датум рођења Мориса Дрјуана, Владимира Набокова и Мануела Валехо Мехие. За овогодишњу прославу Светског дана књиге и ауторских права разноврсне програме су најавили Народна библиотека Србије, Библиотека града Београда, Музеј савремене уметности Музеј историје Југославије, као и велики број библиотека и књижара широм земље.Светски дан књиге и ауторских права обележила је и Библиотека „Милован Глишић“ из Љубовије. Ученици љубовијске Гимназије “Вук Караџић” и чланови новинарске секције предвођени професорком књижевности Надом Новаковић и нашим библиотекарима разговарали су о значају читања, омиљеним књижевним делима, својим литерарним јунацима , поукама које усвајају ученици после прочитаних књига. Чланови новинарске секције упознали су нас са својом анкетом коју су спровели међу својим вршњацима шта и колико читају.Анегдотама, песмом и скечом завршено је данашње дружење у Библиотеци које је оставило пријатан утисак на све нас.

Објављено: 23.04.2019. - 21:10:01

Књига месеца - септембар