Епска Србија је чиста поезија - Милисав Савић
Један од наших најугледнијих савремених прозних писаца Милисав Савић синоћ је гостовао у Љубовији на Духовним свечаностима Азбуковице где су представљене две његове капиталне књиге „Епска Србија“ и „Долина српских краљева“. Поред аутора о настанку ових књига и истраживачком раду г. Савића говорила је и др. Ана Стишовић Миловановић.“Епска Србија је лепша од стварне. Од чувених двораца углавном су остале мрвице, а места славних битака зарасла су у шибље и коров“ изјавио је књижевник. Он је још додао да епика данас није на цени и да се сматра застарелом и архаичном.Веома надахнуто и инспиративно говорио је и о својој несвакидашњој и занимљивој монографији „Долина српских краљева“У пролеће 2013. Године Савић се отиснуо на путовање Ибарском и Рашком долином посетивши све манастире, градове и цркве из немањићког периода као и оне саграђене у време обнове Пећке патријаршије. На његовом ходочашћу које је трајало око два месеца нашли су се не само познати манастири, Жича, Студеница,Градац, Ђурђеви Ступови, Петрова црква, Сопоћани, и Бањска,до којих се релативно лако стиже већ и мање познати црквени споменици међу којима има и својеврсних уметничких бисера. То су : Црква Свете Петке у Трнави , Црква Светог Димитрија у Јаначком пољу, Црква Светог Петра и Павла у Тутину и многе друге.Непуна два сата колико је трајала промоција прошла су као трен за присутну публику у сали.
Овим књижевним програмом завршене су овогодишње Духовне свечаности Азбуковице.Свесни значаја који култура и уметност имају у развоју сваког друштва посматрајући их као право сваког грађанина на уживање цивилизацијских тековина сви запослени у библиотеци „Милован Глишић“,максимално су се потрудили да на овим свечаностима нашој публици понуди велики број разноврсних садржаја доводећи на сцену најпознатија имена из нашег културног и јавног живота, истакла је, између осталог, директорка библиотеке Маријана Петаковић.Дакле суштина програмске концепције Духовних свечаности Азбуковице је што више квалитетних садржаја усмерених на што шири круг публике, у чему смо, по оценама многим и успели.На крају желимо да се захвалимо свим учесницима програма, публици, медијским спонзорима, свештенству и,општини Љубовија као покровитељу манифестације.

Објављено: 16.09.2017. - 12:37:55
Милош Радовић подигао на ноге љубовијску публику
У оквиру манифестације Духовне свечаности Азбуковице 2017. године синоћ је концерт одржао оперски певач Милош Радовић у пратњи тамбурашког оркестра Радио телевизије Војводина. Чињеница да је Милош, по други пут, гост у нашем граду довољно говори колико је овај солиста омиљен међу љубовијском публиком.Његова посвећеност музици и школовање у класи оперске диве Радмиле Бакочевић били су довољна гаранција за незаборавно музичко вече.На репертоару младог уметника биле су градске песме,романсе и евергрин мелодије које су присутну публику водиле у свет љубави и сете будећи најнежнија осећања.Све у свему незаборавно вече и догађај за памћење. Хвала још једном нашим драгим гостима.

Објављено: 15.09.2017. - 19:25:58
Прикажи страну:       >>